Hrady a zámky

Slovenske hrady a zamkySlovenské hrady a zámky sú svedkom bohatej slovenskej histórie. Na Slovensku nájdete množstvo hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré v sebe skrývajú vzácne muzeálne expozície a v letných mesiacoch ponúkajú množstvo zábavných a kultúrnych podujatí. Z množstva hradov a zámkov ktoré sa nachádzajú na Slovensku je jedinečný majestátny Spišský hrad, ktorý je zaradený v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...

Mestá

Pamiatky v slovenskych mestachSlovenské mestá a ich historické centrá v sebe skrývajú množstvo kultúrnych pamiatok. Hrady, zámky, kostoly, meštiacke domy a paláce či iné pamiatky sú súčasťou zachovalých mestských pamiatkových rezervácií. Najvýznamnejšie historické pamiatky sú zaradené v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V zozname UNESCO sú zapísané historické centrá miest Banská Štiavnica a Bardejov. Viac info... 

Obce

Na Slovensku sa zachovali malebné rázovité obce s jedinečnou architektúrou. Patria medzi významné pamiatky Slovenska, práve vďaka svojej nezameniteľnej architektúre. Za návštevu stojí niekoľko obcí, v ktorých môžete spoznávať život na slovenskom vidieku nezmenený vplyvom modernej doby. Svetovým unikátom je romantická obec Vlkolínec, ktorá je zaradená v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac info...
Reklamný prúžok
Slovensko pamiatky správy Vežu Katedrály sv. Emeráma v Nitre chcú sprístupniť
Vežu Katedrály sv. Emeráma v Nitre chcú sprístupniť PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 03 Máj 2013 14:49
Nitrianske biskupstvo plánuje tento rok zreštaurovať kamennú balustrádu a sochy na veži Katedrály svätého Emeráma. V areáli Nitrianskeho hradu možno pribudne ďalšia atrakcia pre návštevníkov. Biskupstvo by chcelo tento rok zreštaurovať kamennú balustrádu a sochy na veži Katedrály svätého Emeráma. 

„Po ich obnove uvažujeme nad sprístupnením veže pre verejnosť s podmienkou, že to bude spĺňať všetky bezpečnostné predpoklady,“ povedal pre agentúru SITA Martin Štofko z Nitrianskeho biskupstva. 

V pláne sú aj ďalšie projekty, ktorých cieľom je zatraktívniť hradný kopec pre návštevníkov. Na parkovisku pod hradom by mala vzniknúť vyhliadka a verejné toalety. Kedy to však bude, je zatiaľ otázne. 

„Výstavba objektu pre turistov s vyhliadkou, ktorých súčasťou by boli aj verejné toalety, sa oneskorí pre rokovania s krajským pamiatkovým úradom, na ktorých sa doťahujú posledné zmeny osadenia, tvaru a veľkosti objektu,“ informoval Štofko.

S týmto projektom súvisí aj úprava severného svahu hradného kopca, ktorý bol v minulosti obľúbeným miestom pre vychádzky Nitranov. V súčasnosti je neupravený a uzavretý. V pláne je rekonštrukcia chodníkov aj parku. Ako povedal Štofko, zatiaľ tu odstránili popadané a choré stromy a v súčasnosti sa pracuje na projekte úpravy tohto priestoru. 

V Gotickej priekope na hrade momentálne obnovujú časť hradby, ktorej koruna sa rozpadala a v najbližších dňoch sa skončí sanácia muriva severnej steny Katedrály svätého Emeráma.

NITRA 2. mája (WEBNOVINY)

Vaše hodnotenia

Prihláste sa pre pridanie názoru.
 
mojeslovensko.sk dava cez twitter
mojeslovensko.sk na facebooku
odber obsahu cez rss